Loading
TARIM
HUBUBAT

Bitkisel üretimin en önemli kaynaklarının başında tarla bitkileri gelir. Çünkü insanların beslenme, giyinme, barınma ve tedavi gibi temel ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayan en önemli ürünler tarla bitkileridir. Türkiye, coğrafik konumu nedeniyle, dünyada tarla tarımı yapmaya en uygun iklim ve toprak koşullarına sahip olan bir ülkedir. Bazı tropikal bitkiler dışında hemen her kültür bitkisinin yetişmesine uygun bir ekolojisi vardır. Çünkü üzerinde üç iklimin(Akdeniz, Avrupa-Sibirya ve İran-Turan) ve dört mevsimin (İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış) yaşandığı geniş ve verimli arazilere sahiptir. 

Devamını Oku
TARIM
PAMUK

Tohum, sap, yaprak ve meyve gibi değişik bitki organları üzerinde oluşturdukları lifler nedeniyle yetiştirilen veya toplanan bitkilere “lif bitkileri” adı verilir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lif bitkisi olarak en fazla pamuk (%99.9) üretilir. Pamuk için yapılan araştırmalar sonucu en uygun ekim zamanının Nisan-Mayıs arası hasat zamanının da Eylül-Ekim arası olduğu belirlenmiştir. 

Devamını Oku
TARIM
TARIMSAL UYGULAMALAR

Dünyanın birçok bölgesi tarla bitkileri üretimine son derece elverişli olmakla birlikte, tarla bitkileri tarımını kısıtlayan en önemli faktör su eksikliği veya nem yetersizliğidir. Türkiye’de tarım alanlarının yaklaşık %40’ı yarı kurak alanlardan meydana gelir ve bu alanların büyük çoğunluğu Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yer alır. Sulama, en basit anlatımla, bitki büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan suyun sulama suyu ile toprağa verilmesidir.

Devamını Oku